Mərkəzi və Şərqi Avropada Dövlət İdarəçiliyi İnstitutu və Məktəbləri Şəbəkəsi (NİSPAcee) ilə əməkdaşlıq
NISPAcee 1994-cü ildə müstəqil, gəlir əldə etməyən, qeyri-hökümət təşkilatı kimi yaranmışdır, Mərkəzi və Şərqi Avropada dövlət idarəçiliyi sahəsində problemlər üzrə fəaliyyət göstərir. 1995-ci ilin oktyabrında NİSPAcee müstəqil hüquqi qurum olaraq Slokaviyada beynəlxalq təşkilat kimi qeydiyyatdan keçmişdir.
NİSPAcee-nin fəaliyyəti NİSPACEE-nin üzv qurumlarının institutları da daxil olmaqla,  məktəblər və təlim mərkəzləri, eləcə də təlim və təhsil sahəsinə məsul ola dövlət qulluqçularını əhatə edir.
NİSPAcee əsas fəaliyyət istiqamətlərinə daxildir:
1. İllik konfranslar
2. Seminar və təlim proqramları
3. Nəşrlər
4. Mübadilə proqramları və Dövlət İdarəçiliyi Proqramlarının inkişafı
5. Tədqiqat
6. Dövlət Qulluğu Forumları
7. Məlumat xidmətləri və İctimaiyyətlə əlaqələr
8. Alena Brunovska Mükafatı (Alena Brunovska NİSPAcee-nin əsasını qoyanlardan biri və təşkilatın Rəhbər Komitəsinin ilk sədri olmuşdur. Mükafat Mərkəzi və Şərqi Avropa regionunda üzv qurumlarda dövlət idarəçiliyi sahəsində təhsil və araşdırmaların, proqram və kurslarının keyfiyyətinin artırılması ilə bağlı akademiklərə və müəllimlərə verilir.
NISPAcee öz missiyasını 5 fundamental funksiya əsasında həyata keçirir: Təşkilatın əsas məqsədi bu fundamental funksiyalar ilə bağlıdır.
1. Şəbəkələşmə
2. Təlim və təhsilin təşviqi
3. Araşdırmalar/ tədqitatın genişləndirilməsi
4. Məsləhət / konsultasiya xidmətlərinin inkişafı
5. Məlumat dəstəyinin göstərilməsi - təbliğat
NISPAcee-nin uzun müddətli məqsədi maliyyə davamlılığını təmin etməkdir. Bu məqsədlə üzlük haqqı tətbiq olunur.
Mövcud olduğu dövrdən NİSPAcee aşağıdakı əsas layihələri uğurla başa çatdırmışdır:
• NİSPAcee-nin bütün funksiya və proqramlarının icrasına məsul olan icraçı katiblik yaradılmış və təkmilləşdirilmişdir;
• Hər il araşdırma yönümlü konfranslar təşkil edilir;
• Yay seminarları;
• İldə iki dəfə Dövlət Qulluğu üzrə Forumlar;
• Digər ixtisaslaşmış görüşlər;
• Məlumat, öyrənmə eləcə də, araşdırma məqsədilə nəşrlər ilə bağlı proqramları həyata keçirir;
• Mərkəzi Avropa ölkələrinin dilinə tərcümə edilmiş Dövlət Maliyyəsi haqqında broşür;
• dövlət idarəçiliyi və dövlət siyasəti haqqında rüblük Xəbərlər və tədbirlər haqda sənədlər;
• SİGMA-nın və digər təşkilatların nəşrləri;
• Mərkəzi Avropa ölkələrində akademik proqramların qiymətləndirilməsi;
• 2 il Şərq - Şərq Mübadiləsi proqramınn həyata keçirilməsi;
• Məlumat bazası və websaytın yaradılması www.nispa.org.
NİSPACee regionun öz bilik və bacarıqlarını bölüşmək istəyən insanları və qurumlarının birgə səyi nəticəsində, sahə üzrə cari və gələcəkdə yarana biləcək problemlərin öhdəsindən gəlmək üçün onalrın cəhdlərinin biləşdirilməsindən yaradılmışdır. NİSPAcee birgə tədqiqatlar, təhsil və təlim proqramlarına dəstək göstərmə, vasitəçilik etmə və asanlaşdırma yolu ilə və təlimatçılar, dövlət qulluqçuları, təlimçilər, dövlət sektorunda rəhbərlər və siyasətçilər arasında müzakirələr vasitəsi ilə Şərq-Şərq əməkdaşlığı üçün bir arenadır.
Mərkəzi və Şərqi Avropada Dövlət İdarəçiliyi İnstitutu və Məktəbləri
Şəbəkəsi (NİSPAcee) çərçivəsində keçirilmiş tədbirlərdə iştirak
Tarix
Tədbirin keçirildiyi yer
Tədbirin mövzusu
20-21 oktyabr 2011-ci il
Macarıstan / Budapeşt şəhəri
Strateji görüş
15-18 may 2013-cü il
Serbiya / Belqrad şəhəri
“Regionlaşma və regionlararası əməkdaşlıq” mövzusunda keçirilən 21-ci illik konfrans
23 may 2015-ci il
Gürcüstan / Tbilisi şəhəri
23-cü illik konfrans
NİSPAcee-nin növbəti İllik Konfransı 18-20 may 2017-ci ildə Rusiya Federasiyası, Tatarıstan Respublikasının Kazan şəhərində keçirilmişdir. Tədbir Kazan Federal Universiteti ilə birgə təşkil olunmuşur. Konfransın əsas mövzusu “Dövlət sektorunda innovativ idarəçilik”dir. (Innovation Governance in the Public Sector)

NISPAcee was founded in 1994 as an independent, non-profit, non-governmental organization, working on public administration issues in Central and Eastern Europe. In October 1995, NISPAcee was registered as an international organization in Slovakia as an independent legal entity.
NISPAcee's activities cover schools and training centers, including the institutes of NISPAcee's member organizations, as well as civil servants responsible for training and education.
NISPAcee's main areas of expertise include:
1. Annual conferences
2. Seminars and training programs
3. Publications
4. Exchange programs and development of Public Administration Programs
5. Research
6. Civil Service Forums
7. Information services and Public Relations
8. Alena Brunovska Award (Alena Brunovska was one of the founders of NISPAcee and the first chair of the organization's Presidential Committee. The award is given to academics and teachers who have contributed to improving the quality of public administration education and research, programs and courses in member institutions in the Central and Eastern European region.
NISPAcee carries out its mission based on 5 fundamental functions: The main purpose of the organization is related to these fundamental functions.
1. Networking
2. Promotion of training and education
3. Expansion of research/studies
4. Development of advisory/consulting services
5. Provision of information support - advocacy
The long-term goal of NISPAcee is to ensure financial sustainability. For this purpose, a membership fee is applied.
Since its inception, NISPAcee has successfully completed the following major projects:
• Established and improved the Executive Secretariat responsible for the implementation of all NISPAcee functions and programs;
• Organized annual research-oriented conferences;
• Summer seminars;
• Public Service Forums twice in a year;
• Other specialized meetings;
• Implemented programs related to information, learning, as well as research publications;
• A brochure on Public Finance translated into the languages ​​of Central European countries;
• Quarterly News on public administration and public policy and documents on the events organized;
• Publications of SIGMA and other organizations;
• Evaluation of academic programs in Central European countries;
• Implementation of a 2-year East-East Exchange program;
• Creation of a database and website www.nispa.org.
NISPACee was created as an outcome of the joint efforts of individuals and institutions of the region who are willing to share their knowledge and skills in order to share their efforts to address current and future challenges in the field. NISPACee is an arena for East-East cooperation by way of supporting, mediating and facilitating joint research, education and training programs, and through discussions between trainers, civil servants, trainers, public sector managers and policy makers.
Events organized within the framework of the Network of Institutes and Schools of Public Administration in Central and Eastern Europe
Date - Place - Topic
20-21 October 2011 - Hungary/Budapest - Strategic meeting
15-18 May 2013 - Serbia/Belgrad - 21st Annual Conference on "Regionalization and Interregional Cooperation"
23 May 2015 - Georgia/Tbilisi - 23rd Annual Conference
The next Annual Conference of NISPAcee was held on 18-20 May 2017 in Kazan, Republic of Tatarstan, Russian Federation. The event was organized jointly with Kazan Federal University and themed “Innovation Governance in the Public Sector”.