Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı Proqramının “Demokratiya, yaxşı idarəçilik və stabillik” Platformasının Dövlət İdarəçiliyi İslahatları Paneli (DİİP) “Şərq  Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü
Polşa və İsveç tərəfindən irəli sürülmüş “Şərq Tərəfdaşlığı” (ŞT) təşəbbüsü AQS çərçivəsində “şərq tərəfdaşları” kimi istinad edilən Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Ukrayna, Belarus və Moldovanın Aİ ölkələri ilə mövcud əməkdaşlığının ikitərəfli gücləndirilməsini və çoxtərəfli formatda davam etdirilməsini ehtiva edir. ŞT çərçivəsində dərin və hərtərəfli azad ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıq sazişləri, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi proqramlar, “mobillik və təhlükəsizlik paktları”, vizasız səyahət, Aİ-nin əmək bazarına giriş, Aİ qanunvericiliyinə və standartlarına uyğunlaşma, insanlar arasında əlaqələr sahələrində əməkdaşlıq nəzərdə tutulur. ŞT çoxtərəfli formatı çərçivəsində müzakirələrin aparılması üçün aşağıdakı platformalar təsis olunmuşdur:
- Demokratiya, yaxşı idarəçilik və sabitlik üzrə Platforma (Platforma 1);
- İqtisadi inteqrasiya və Aİ siyasətlərinə uyğunlaşma üzrə Platforma (Platforma 2)
- Enerji təhlükəsizliyi üzrə Platforma (Platforma 3);
- İnsanlar arasında əlaqələr üzrə Platforma (Platforma 4).
DİM “Demokratiya, yaxşı idarəçilik və stabillik” üzrə 1-ci Platformanın Dövlət İdarəçiliyi İslahatları Panelinin iclaslarında iştirak edir.
Platformalar çərçivəsində mütəmadi olaraq panel iclaslar keçirilir.
Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı Proqramının Demokratiya, yaxşı idarəçilik və sabitlik üzrə Platforması 3 prioritet sahəni əhatə edir və hər bir sahə üzrə Panellər fəaliyyət göstərir:
• Demokratik İdarəçilik;
• Ədliyyə və daxili işlər;
• Təhlükəsizlik və stabillik.
Bütün panellər üzrə mütəmadi olaraq seminar konfrans, dəyirmi masa, təlim, panel müzakirələri, təcrübə proqramları keçirilir. Tədbirlərə ŞT dövlətləri, Aİ-nin bəzi üzvləri, habelə Avropa Şurası və SIGMA kimi beynəlxalq qurumlar dəvət edilir.
DİİP 4 əsas istiqamət üzrə fəaliyyət göstərir, hər bir sahə üzrə məsul olan aparıcı ölkə müəyyən edilmişdir:
1.
Dövlət qulluğu, dövlət idarəçiliyi institutları və onların fəaliyyəti (İnsan resurslarının idarə edilməsi, dövlət qulluğuna qəbul qaydaları, qanunvericilik)
Polşa
2.
Şəffaflıq, e-hökumət və məlumatların mühafizəsi
Estoniya
3.
Yerli idarəetmə və desentralizasiya
Çexiya
4.
Texniki yardım alətlərinin səmərəli idarə edilməsi
Ukrayna
Panel çərçivəsində təşkil edilən tədbirlər, həmin panelə daxil olan dövlətlər arasında bölüşdürülür və illik fəaliyyət planında nəzərdə tutulur.
Məlumat üçün bildiririk ki, Dövlət İdarəçiliyi Panelinin 1-ci sahəsi üzrə (Dövlət qulluğu, dövlət idarəçiliyi institutları və onların fəaliyyəti, İnsan resurslarının idarə edilməsi, dövlət qulluğuna qəbul qaydaları, qanunvericilik) 2017-ci il ərzində Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən bir sıra tədbirlər keçirilmişdir.

The Eastern Partnership (EaP) initiative, put forward by Poland and Sweden, implicates bilaterally strengthening the existing cooperation of Azerbaijan, Georgia, Armenia, Ukraine, Belarus and Moldova, referred to as the “eastern partners”, with the EU countries and continuing it in a multilateral format within the ENP. Within the EaP, it is envisaged the new cooperation agreements in the field of deep and comprehensive free trade, EU-funded programmes, “mobility and security pacts”, visa-free travel, access to the EU labour market, alignment with EU legislation and standards, and cooperation in the fields of people-to-people contacts. The following platforms have been established for discussions within the EaP multilateral format:
• Platform on Democracy, Good Governance and Stability (Platform 1);
• Platform on Economic Integration and Convergence with EU Policies (Platform 2);
• Platform on Energy Security (Platform 3);
• Platform on Mobility and People-to-People Contacts (Platform 4).
The SEC participates in the meetings of the Public Administration Reforms Panel of the 1st Platform on “Democracy, Good Governance and Stability”.
Panel meetings are held regularly within the framework of the platforms.
The EU Eastern Partnership Platform on Democracy, Good Governance and Stability includes 3 priority areas and Panels operate in each area:
• Democratic Governance;
• Justice and Internal Affairs;
• Security and Stability.
Seminars, conferences, round tables, trainings, panel discussions, internship programs are regularly held in all panels. EaP countries, some EU members, as well as international organizations such as the Council of Europe and SIGMA are invited to the events.
The Public Administration Reforms Panel operates in 4 main directions, with a lead country responsible for each area:
1.
Civil service, public administration institutions and their activities (Human resources management, civil service recruitment rules, legislation)
Poland
2.
Transparency, e-government and data protection
Estonia
3.
Local governance and decentralization
Czech Republic
4.
Effective management of technical assistance tools
Ukraine
The events organized within the framework of the panel are distributed among the states included in that panel and are part of the annual activity plan.
To note that in 2017, a number of events were held by the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan with regard to the 1st direction of ​​the Public Administration Panel (Civil service, public administration institutions and their activities, Human resources management, civil service admission rules, legislation).