TAIEX - Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi Aləti
TAİEX – Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi Aləti Avropa Kommissiyası (AK) tərəfindən idarə edilən institusional quruculuq alətlərindən biridir. Bu alət, 1996-cı ildə Aİ-nin Üzv Dövlətlərinin (ÜD) dövlət qurumları tərəfindən Avropa İttifaqına (Aİ) qoşulmağa hazırlaşan ölkələr üçün bütün sahələr üzrə Aİ qanunvericiliyinə dair texniki ekspertizanın təmin edilməsi məqsədilə tətbiq edilməyə başlamışdır. 2006-cı ildə bu alət həm Şərq, həm də Cənub qonşuluq ölkələrində tətbiq edilməyə başladı. TAİEX alətinin əsas maliyyə mənbəyi genişlənmə sahəsində fəaliyyətlər üzrə Üzvlüyə Namizəd Ölkələr üçün Yardım Aləti (İPA II), Qonşuluq ərazilərində həyata keçirilən fəaliyyətlərlə bağlı isə Avropa Qonşuluq Aləti (AQA) tərəfindən təmin edilir. TAİEX əsasən tələbata əsaslanan yardım alətidir və qısamüddətli institusional inkişaf, eləcə də potensialın gücləndirilməsi sahəsində ehtiyacların qarşılanması məqsədilə xüsusi hazırlanmış müvafiq təcrübələrin çatdırılması prosesini asanlaşdırır.
TAİEX yardımı aşağıdakı vasitələrlə həyata keçirilir:
• Seminarlar (bir və ya bir neçə benefisiar ölkə üçün)
• Ekspert missiyaları
• Təlim səfərləri
TAİEX Aİ siyasətlərini, qanunvericiliklərini, qaydalarını – hüquqi akt normalarını anlamaqda, onların mübadiləsində, həyata keçirilməsində və tətbiqində Benefisiar Ölkələrin (BÖ) Dövlət Qurumlarına (DQ) dəstək olur, eyni zamanda qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsini asanlaşdırır. Bu alət, əsasən tələbata əsaslanan yardım vasitəsidir və qısa zaman çərçivəsində müəyyən məsələlərin həlli ilə əlaqədər həyata keçirilir. TAİEX alətinin Azərbaycanda tətbiqi Azərbaycanda TAİEX aləti 2008-ci ildən Aİ-nin AQTA çərçivəsində aparıcı yardım aləti olmuşdur.
Avropa Komissiyasının Genişlənmə üzrə Baş Direktorluğunun İnstitusional Quruculuq Bölməsi tərəfindən idarə olunan TAIEX –Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi Aləti 2006-cı ildən həmçinin Avropa Qonşuluq Siyasəti (AQS) ölkələri və Rusiya (Decision 2006/62/EC) üçün də tətbiq edilən institusional quruculuq alətidir.
Bu genişlənmə fəaliyyətinə Avropa Komissiyası (AK) ilə sıx əməkdaşlıq zəminində Proqram İdarəetmə Qurumunun (PİQ – hansı qurumda fəaliyyət göstərirsə) nəzdində fəaliyyət göstərən və eyni zamanda Tvinninq üzrə MƏŞ funksiyasını yerinə yetirən TAIEX üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxs (MƏŞ) tərəfindən dəstək göstərilir.
TAIEX qanunvericiliyin Aİ qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması, tətbiqi və həyata keçirilməsində AQS ölkələrinə yardım edir. TAIEX əsasən tələblərə əsaslanan alətdir və problemlərin həlli məqsədilə qısa müddət ərzində ehtiyaclara uyğunlaşdırılmış müvafiq ekspert təcrübəsinin təmin edilməsinə kömək edir. TAIEX Aİ-yə Üzv Dövlətlərin (ÜD) dövlət qurumlarının ekspertləri tərəfindən Tərəfdaş Ölkələrdəki həmkarlarına və maraqlı tərəflərə yardım göstərilməsini təmin edir.
2006-cı ildə Aİ-nin yeni Avropa Qonşuluq və Əməkdaşlıq Aləti (AQTA) çərçivəsində TAIEX Azərbaycanda əsas əməkdaşlıq alətinə çevrildi. TAIEX tədbirlərinin sayının çox olması Azərbaycanın dövlət qurumlarının TAIEX-ə Aİ-nin səmərəli yardım alətlərindən biri kimi daha çox maraq göstərdiyini əks etdirir.
Qeyd:
Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi 2016-cı ildə E-markinqin tətbiqi üzrə ekspert missiyası üçün TAIEX alətinə müraciət etmişdir.
Daha çox məlumat əldə etmək üçün www.pao.gov.az internet səhifəsinin "TAIEX Azərbaycanda" bölməsinə daxil olun.

TAIEX – Technical Assistance and Information Exchange is one of the institution-building instruments managed by the European Commission (EC). In 1996, this instrument started to be applied in order to provide technical expertise on EU legislation on all areas to EU-candidate countries by the public authorities of the EU Member States (MS). Since 2006, it has been applying in both the Eastern and Southern Neighbourhood countries. The main financial source of TAIEX is provided by the Instrument for Pre–accession Assistance (IPA II) for enlargement policy activities and by the European Neighbourhood Instrument (ENI) for activities carried out in the Neighbourhood. TAIEX is essentially a demand-driven assistance instrument and facilitates the delivery of specifically tailored practice to meet the needs in short-term institutional development, as well as capacity-building.
TAIEX assistance is carried out through:
• Workshops (for one or more beneficiary countries);
• Expert missions;
• Study visits.
TAIEX supports the Public Institutions (PIs) of the Beneficiary Countries (BCs) in understanding, exchanging, implementing and applying EU policies, legislation, regulations and legal acts, and facilitates the exchange of best practices. It is essentially a tool for assistance that is motivated by demand and implemented in relation to the resolution of specific issues within a short time frame.
Implementation of the TAIEX instrument in Azerbaijan.
The TAIEX has been the leading assistance instrument in Azerbaijan under the EU ENPI framework since 2008.
TAIEX – Technical Assistance and Information Exchange Instrument, managed by the Institution Building Unit of the European Commission's Directorate-General for Enlargement, is an institution-building instrument that has also been applying to the European Neighbourhood Policy (ENP) countries and Russia (Decision 2006/62/EC) since 2006.
This enlargement activity is supported by the TAIEX National Focal Point (NFP), which operates under the Programme Management Authority (PMA – whichever institution it is located in) and also acts as the Twinning NFP.
TAIEX assists the ENP countries in convergence, implementation and enforcement of legislation with EU legislation. TAIEX is essentially a demand-driven instrument and helps to provide relevant expertise tailored to needs in short time to solve problems. TAIEX provides assistance by the experts of EU Member State (MS) national authorities to their counterparts and interested parties in Partner Countries.
In 2006, TAIEX became the main cooperation instrument in Azerbaijan under the EU's new European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI). The high number of TAIEX events reflects the increasing interest of Azerbaijani public authorities in TAIEX as one of the most effective EU assistance instruments.
Note:
The State Examination Center of the Republic of Azerbaijan applied to the TAIEX instrument for an expert mission on the application of E-marking in 2016.