“Aktiv dinləmə və empatiyanın ünsiyyətdə rolu” mövzusunda təlim təşkil olunub
7 noyabr 2025-ci il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzinin İstedadın psixometrik diaqnostikası və maarifləndirmə sektorunun məsləhətçisi Fidan Novruzova tərəfindən Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları üçün “Aktiv dinləmə və empatiyanın ünsiyyətdə rolu” mövzusunda onlayn formada təlim keçirilib.
Təlim zamanı iştirakçılar peşəkar kommunikasiya prinsipləri, aktiv dinləmənin mərhələləri və empatiyanın iş mühitində tətbiqi ilə yaxından tanış olublar. “Aktiv dinləmə” anlayışı və onun ünsiyyətdə oynadığı rol açıq suallar, refleksiya və 3D metodu kimi praktik üsullarla öyrənilib. Daha sonra “Empatiya nədir?”, “Empatiya və simpatiya ”, “Empatiyanın növləri” mövzularında interaktiv izah və situasiya təhlilləri aparılıb. İş mühitində empatiyanın üstünlükləri, empatik liderliyin əməkdaş münasibətlərinə təsiri və real nümunələr əsasında tətbiq imkanları müzakirə olunub.
“Peşəkar kommunikasiya” və “Kommunikasiya prinsipləri” mövzularında maraqlı faktlar və qrup tapşırıqları təqdim olunub. İştirakçılar sorğu vasitəsilə öz dinləmə tərzlərini qiymətləndirib və müxtəlif “Dinləmə növləri” üzrə fərqlər praktiki nümunələrlə izah edilib.

A training was organized on the topic of "The role of active listening and empathy in communication"
07.11.2025 15:38
On November 7, 2025, Fidan Novruzova, consultant of the Psychometric Diagnostics of Talent and Enlightenment unit of the State Examination Center, conducted an online training on the topic “The Role of Active Listening and Empathy in Communication” for employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan.
During the training, the participants were closely acquainted with the principles of professional communication, the stages of active listening, and the application of empathy in the work environment. The concept of “active listening” and its role in communication were studied using practical methods such as open questions, reflection, and the 3D method. Then, interactive explanations and situational analyses were conducted on the topics of “What is empathy?”, “Empathy and sympathy”, and “Types of empathy”. The advantages of empathy in the work environment, the impact of empathetic leadership on employee relations, and the possibilities of its application based on real examples were discussed.
Interesting facts and group tasks were presented on the topics of “Professional communication” and “Communication principles”. Participants assessed their listening styles through a survey, and the differences between the various “Listening Types” were explained with practical examples.