DİM-in Direktorlar Şurasının sədri M.Abbaszadə ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib
08.07.2024 17:20
8 iyul 2024-cü il tarixində keçirilən görüşdə DİM-in Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət məsələləri üzrə nümayəndəsi Rendi Kol və təhsil üzrə mütəxəssisi Xanım Teilova, eləcə də DİM-in müvafiq struktur bölmələrinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Görüş zamanı M.Abbaszadə rəsmi test mərkəzi kimi DİM-də keçirilən müxtəlif beynəlxalq imtahanlar, onların təşkili prosesi, həmçinin vətəndaşların bu imtahanlara olan marağını nəzərə alaraq DİM-də imtahan yerlərin sayının artırılması istiqamətində görülən işlər barədə danışıb. O, həmçinin elektron imtahanlar korpusunun fəaliyyətə başlamasının bu sahədə atılan önəmli addımlardan biri olduğunu bildirib və beynəlxalq imtahanların vətəndaşlara daha da əlçatan olması yönündəki əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Dövlət İmtahan Mərkəzi və ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirliyi arasında uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Tərəflər görüş zamanı ötən illərdə səfirliyin dəstəyi ilə ingilis dili üzrə müəllimlərin peşəkar inkişafı və qiymətləndirmə vasitələrinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş layihələrin nəticələrinə dair müzakirə aparıb, həmçinin yaxın gələcəkdə xarici dilin qiymətləndirilməsi və müxtəlif fənlər üzrə ingilis dilində tapşırıqların hazırlanması, eləcə də müəllim, ekspert və markerlərin peşəkar inkişafı üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində ilkin razılıq əldə ediblər.

The SEC chairperson met with the delegation of the US Embassy in Azerbaijan
The meeting held on July 8, 2024 was attended by Maleyka Abbaszadeh, the Chairperson of the Board of Directors of SEC, Randy Cole, the cultural affairs representative of the US Embassy in Azerbaijan, and Khanim Teilova, an education specialist, as well as the employees of the relevant structural divisions of SEC.
During the meeting, M. Abbaszadeh spoke about the various international exams held at SEC as an official test center, the process of their organization, as well as the work done to increase the number of exam places in SEC, taking into account citizens' interest in these exams. He also said that the start of the electronic examination corpus is one of the important steps taken in this field and emphasized the importance of making international examinations more accessible to citizens.
It should be noted that there are long-term cooperative relations between the State Examination Center and the US Embassy in Azerbaijan. During the meeting, the parties discussed the results of the projects implemented in the past years with the support of the embassy in the direction of professional development of English language teachers and improvement of assessment tools, as well as in the near future, the preparation of assignments in English for foreign language assessment and various subjects, as well as the professional training of teachers, experts and markers. have reached a preliminary agreement on the implementation of joint development projects.