Dövlət İmtahan Mərkəzi iyunun 2-də I və IV ixtisas qrupları üzrə qəbul imtahanı keçirəcək
Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən iyunun 2-də I və IV ixtisas qrupları üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanı keçiriləcək.
İmtahanlar Bakı, Naxçıvan, Gəncə, Şəmkir, Qazax, Ağstafa, Sumqayıt, Abşeron, Şamaxı, Mingəçevir, Şəki, Bərdə, Göyçay, Kürdəmir, Şirvan, Sabirabad, Salyan, Lənkəran, Masallı və Xaçmazda təşkil olunacaq.
İştirakçılar mayın 22-dən etibarən Dövlət İmtahan Mərkəzinin saytında "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni çap edə bilirlər.
“İmtahana buraxılış vərəqəsi”ndə imtahanın keçiriləcəyi tarix, şəhər (rayon), bina, zal, başlanma vaxtı və abituriyentin imtahan binasına gəlmə vaxtı və s. məlumatlar qeyd olunub.
Abituriyentlərin bir daha nəzərinə çatdırırıq ki, imtahan saat 10:00-da başlanır.
İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış – saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır və bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.
Abituriyentlər imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
- İmtahana buraxılış vərəqəsi;
-  Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əsli.
a) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları (16 yaşı tamam olmayan iştirakçılar da daxil olmaqla) şəxsiyyət vəsiqəsini;
b) əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən verilmiş icazə vəsiqələrini, qaçqın statusu almış xarici vətəndaşlar və onların ailə üzvləri isə qaçqın vəsiqələrini;
-   Şəxsiyyət vəsiqəsində şəkli olmayan iştirakçılar digər sənədlərlə yanaşı, təhsil müəssisəsi tərəfindən verilmiş və fotoşəkilləri yapışdırılmış arayışı (arayışa iştirakçının 3x4sm ölçülü şəkli yapışdırılır və şəkil möhürlə təsdiqlənir).
İmtahan keçirilən şəhər və rayonlarda ümumilikdə 149 imtahan binası, 2657 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 149 ümumi imtahan rəhbəri, 436 imtahan rəhbəri, 3312 nəzarətçi, 467 buraxılış rejimi əməkdaşı, 149 bina nümayəndəsi cəlb olunub.
I ixtisas qrupu üzrə imtahanda 30058, IV ixtisas qrupu üzrə imtahanda isə 5908 nəfər olmaqla, ümumilikdə 35966 abituriyentin iştirakı nəzərdə tutulur.
İmtahanda 43 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) abituriyentlər də iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli abituriyentlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
Hazırda qeyd olunan şəhər və rayonlarda imtahanlarda iştirak edəcək digər nəzarətçilər, imtahan rəhbərləri, mühafizə əməkdaşları ilə təlim-seminarlar keçirilir. Bütün imtahan binalarına baxış keçirilir, imtahan zallarında abituriyentlərin rahat şəkildə imtahan verməsi üçün zəruri şərait yaradılır. Təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə imtahan mərkəzlərinə iyunun 1-də təkrar baxış keçiriləcək və imtahan zalları, giriş-çıxış qapıları, binalar möhürlənməklə Daxili İşlər Nazirliyi Baş Mühafizə İdarəsinin əməkdaşlarının mühafizəsinə veriləcək.

SEC will administer Undergraduate Admission Examination (groups of majors IV and I)
On June 2, 2024 the State Examination Center (SEC) will conduct undergraduate admission examination on the IV and I group of majors.
The examinations will be administered at 149 test centers in 20 cities and regions, including Baku, Nakhchivan, Ganja, Shamkir, Gazakh, Aghstafa, Sumgait, Absheron, Shamakhi, Mingachevir, Shaki, Barda, Goychay, Kurdamir, Shirvan, Sabirabad, Salyan, Lankaran, Masalli and Khachmaz. 149 test supervisors and 3312 hall proctors and 1052 other contributors will administer the exam. SEC and Special State Protection Service will seal the test centers together and hand them over to the Ministry of Internal Affairs for protection. It is expected that 35966 entrants will attend the examinations (I group of Majors – 30058, IV group of Majors - 5908).
The exams will start at 10:00 in all test centers. Nobody will be allowed into the building 15 minutes before the start of the exam. Test takers must arrive at the test center before 09:45 to pass the admission gate.
2) ID (Original only)
Important notes:
a) Citizens of the Republic of Azerbaijan must present their ID (original only);
b) foreigners are required to present their passport or temporary residence permit document; stateless persons must present their ID card or temporary residence permit document; foreigners with refugee status or their family members must present their refugee card as an identification document for admissions to a test site.
- pupils, who don’t have photo on their ID, are required to present reference given by the institutions with a photo (the reference must be included 3x4 sized photo of the pupil and must be stamped) and identification document attached to other required documents.
All test takers are able to print their Admission Tickets online starting from May 22.
43 test takers with physical disabilities (visually impaired, hearing impaired, etc.) will also take part in the exam and necessary standards will be implemented. There will be special exam halls in the test centers. Individual supervisors are appointed for visually impaired test takers to assist them in reading the assignments and filling in the answer sheets. Special test booklets are developed for students with hearing impairments, considering their hearing impairments. Special conditions are applied for students with disabilities to enter the building and move freely.