Dövlət İmtahan Mərkəzinin 10 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qiymətləndirmə sistemləri: Etimad, Şəffaflıq və İnnovasiya” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək
08.04.2026 16:16
2026-cı il aprelin 9-dan 11-dək Bakı şəhərində Dövlət İmtahan Mərkəzinin yaradılmasının 10 illik yubileyi münasibətilə “Qiymətləndirmə sistemləri: Etimad, Şəffaflıq və İnnovasiya” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək. Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd təhsilin qiymətləndirilməsi və dövlət qulluğu sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin və təcrübənin paylaşılması, eyni zamanda müvafiq istiqamətlər üzrə aktual məsələlərlə bağlı müzakirələrin aparılmasıdır.
Konfrans çərçivəsində aprelin 9-da Dövlət İmtahan Mərkəzinin elektron imtahanlar korpusunda praktik məşğələlər (Pre-Conference Workshops) keçiriləcək.
Konfransın rəsmi açılış mərasimi aprelin 10-da saat 10:00-da “Baku Marriott Hotel Boulevard” hotelində keçiriləcək. Daha sonra konfrans yerli və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə panel müzakirələr üzrə işini davam etdirəcəkdir. Panel müzakirələr müasir təhsil sistemində qiymətləndirmənin strateji rolu, kütləvi imtahanlar və rəqəmsallaşma dövründə kadr siyasəti və insan kapitalının inkişafı mövzularına həsr olunacaq.
Panel müzakirələrdən sonra sessiyalar fəaliyyətə başlayır və saat 17:00-dək işlərini davam etdirirlər. Sessiyalar yazı işlərinin qiymətləndirilməsi, xarici ölkələrdə qiymətləndirmə sistemi, beynəlxalq qiymətləndirmə tədqiqatları, dillər üzrə qiymətləndirmə, yaradıcılıq və bacarıqların qiymətləndirilməsi, dövlət qulluqçularının seçimi, dövlət qulluğuna qəbulda səriştə əsaslı qiymətləndirmə, elektron imtahan sistemləri və s. mövzuları əhatə edəcəkdir.

An international scientific and practical conference on the topic "Assessment Systems: Trust, Transparency and Innovation" dedicated to the 10th anniversary of the State Examination Center will be held
08.04.2026 16:16
An international scientific and practical conference on the topic "Assessment Systems: Trust, Transparency and Innovation" will be held in Baku from April 9 to 11, 2026, on the occasion of the 10th anniversary of the establishment of the State Examination Center. The main goal of the conference is to share achievements and experience in the field of educational assessment and civil service, as well as to hold discussions on current issues in relevant areas.
The conference is expected to be attended by more than 200 representatives from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Tajikistan, Egypt, the Republic of South Africa and Kenya, as well as various international organizations.
As part of the conference, practical training sessions (Pre-Conference Workshops) will be held on April 9 in the electronic examination corpus of the State Examination Center.
The official opening ceremony of the conference will be held on April 10 at 10:00 at the “Baku Marriott Hotel Boulevard” hotel. The conference will then continue its work on panel discussions with the participation of local and international experts. The panel discussions will be devoted to the topics of the strategic role of assessment in the modern education system, personnel policy and human capital development in the era of mass examinations and digitalization.
After the panel discussions, the sessions will begin and continue until 17:00. The sessions will cover topics such as assessment of written work, assessment systems in foreign countries, international assessment studies, language assessment, assessment of creativity and skills, selection of civil servants, competency-based assessment in civil service recruitment, electronic examination systems, etc.