“Dövlət qulluğunda “yaşıl enerji” konsepsiyası” mövzusunda tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 1-3-cü bəndlərində nəzərdə tutulmuş tədbirlər üzrə Dövlət İmtahan Mərkəzi əsas icraçı qurum olaraq müəyyən edilib.
30 oktyabr 2024-cü il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzi və Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Dövlət qulluğunda “yaşıl enerji” konsepsiyası” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunub.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin aparat rəhbəri Vəfadar Misirov və Energetika Nazirliyi yanında Bərpa olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış ediblər. Çıxış zamanı dövlətin ekoloji siyasəti, dövlət qulluğunda “yaşıl düşüncə və yaşıl yanaşmanın” təbliği, həmçinin tədbirin COP29 Konfransı ərəfəsində aktuallığı barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Daha sonra Agentliyin müxtəlif struktur bölmələrinin rəhbərləri “Külək və günəş enerjisinin əsasları”, “Bərpa olunan enerji mənbələri ərazilərinin seçilməsi – dövlət orqanlarının qarşısında duran çağırış”, “Bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində investisiya layihələrinin hüquqi bazası” və “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə Yaşıl Enerji Zonası Konsepsiyası” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbirdə mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbər vəzifəli şəxsləri iştirak ediblər.
Tədbir zamanı iştirakçıların təqdim olunan məsələlərlə bağlı sualları cavablandırılıb və geniş müzakirələr aparılıb.

Green energy concept in civil service
The State Examination Center is defined as the main executive institution for the measures provided in clauses 1-3 of the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026", approved by the Order No. 3378 of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 22, 2022.
On October 30, 2024, an event was held under the joint organization of the State Examination Center and the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy on the topic "Green energy concept in civil service".
The event is dedicated to the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) and the "Year of Solidarity for a Green World".
Chief of Staff of the State Examination Center Vafadar Misirov and Director of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy Javid Abdullayev made an opening speech at the event. During the speech, the participants were informed about the environmental policy of the state, the promotion of "green thinking and green approach" in the civil service, as well as the relevance of the event on the eve of the COP29 Conference.
Later, the heads of various structural units of the Agency presented "Fundamentals of wind and solar energy", "Selecting areas of renewable energy sources - a challenge facing state authorities", "Legal basis of investment projects in the field of renewable energy sources" and "Green Energy Zone in areas liberated from occupation" concept presented with presentations.
Executive officials of central and local executive authorities took part in the event.
During the event, the questions of the participants were answered and extensive discussions were held.