Niderlandın RCEC təşkilatı tərəfindən aparılan auditin nəticəsində DİM-ə fəaliyyəti ilə bağlı uyğunluq sertifikatı təqdim olunub
15.01.2025 16:16
15 yanvar 2025-ci il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzində (DİM) Niderlandın İmtahan və Sertifikatlaşdırma üzrə Tədqiqat Mərkəzi (RCEC) tərəfindən aparılan təkrar auditin nəticələrinə və buna əsasən DİM-ə fəaliyyəti ilə bağlı uyğunluq sertifikatının təqdim olunmasına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə DİM-in rəhbərliyi və kollektivi, qurumla əməkdaşlıq edən ekspertlər və imtahan rəhbərləri, ictimaiyyət nümayəndələri və RCEC təşkilatının direktoru Jan Arnold Brauer iştirak edib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Vətənimizin bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin ruhunun bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanılıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə RCEC təşkilatı tərəfindən aparılan təkrar auditin əsas məqsədinin DİM-in Keyfiyyət İdarəetmə Sisteminin qiymətləndirilməsi ilə yanaşı auditin nəticələrinə əsaslanaraq sisteminin effektivliyinin daha da artırılması olduğunu qeyd edib. Audit zamanı DİM-in fəaliyyəti və iş prinsipləri beynəlxalq standartlara uyğunluq baxımından yüksək qiymətləndirilib. Sədr çıxışında vurğulayıb ki, auditin nəticəsi DİM-in fəaliyyətində innovativ yanaşmaları və müasir idarəetmə sistemlərini tətbiq etdiyini və dövrün çağırışlarına əsasən fəaliyyət göstərdiyini bir daha sübut edir.
Tədbir zamanı RCEC tərəfindən həyata keçirilmiş təkrar audit prosesinin əsaslandığı yoxlama sistemi, audit prosesinin əhatə etdiyi imtahanlar, prosesə cəlb olunan struktur bölmələr və audit meyarlarına əsasən yekun nəticələr barədə  iştirakçılara ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra isə A.Brauer çıxış edərək bildirib ki, DİM-in Keyfiyyət İdarəetmə Sisteminin təkrar auditinin uğurla tamamlanması mühüm bir nailiyyətdir. O, qeyd edib ki, bu audit yalnız qurumun yüksək keyfiyyət standartlarına riayət etdiyini təsdiqləmir, həmçinin imtahan prosesində ədalət, etibarlılıq və mükəmməlliyə sadiqliyini də nümayiş etdirir. Qurumunuzun yüksək standartların tələblərinə olan bağlılığı təkcə Azərbaycandakı təhsilin inkişafına kömək etmir, eyni zamanda, regionda və dünyada digər qurumlar üçün də əla nümunədir. Çıxışın sonunda cənab Brauer audit prosesinin nəticəsi olaraq, RCEC-nin 3 il etibarlılığı olan uyğunluq sertifikatını M.Abbaszadəyə təqdim edib.
Qeyd edək ki, 2008-ci ildən fəaliyyət göstərən Niderland Krallığının İmtahan və Sertifikatlaşdırma üzrə Tədqiqat Mərkəzi imtahan keçirən təşkilatların keyfiyyət idarəetmə sisteminin auditi prosesini həyata keçirir. DİM-in fəaliyyətinin RCEC tərəfindən ilk dəfə auditi 2020–2021-ci illərdə aparılıb və DİM 2021-ci ildə RCEC-nin 3 il etibarlılığı olan uyğunluq sertifikatı ilə də təltif olunub.

SEC received certificate of compliance from RCEC
On January 15, 2025, an event was held at the State Examination Center (SEC) dedicated to the results of the re-audit conducted by the Netherlands Research Center for Examination and Certification (RCEC) and the presentation of a certificate of compliance regarding the activities of the SEC.
The event was attended by the executives of the SEC, experts and examination directors cooperating with the institution, public representatives, and the director of the RCEC organization, Jan Arnold Brauer.
Opening the event with an introductory speech, the Chairperson of the Board of the State Examination Center, Maleyka Abbaszadeh, noted that the main goal of the re-audit conducted by the RCEC organization was to assess the Quality Management System of the SEC and further increase the effectiveness of the system based on the results of the audit. During the audit, the activities and working principles of the SEC were highly evaluated in terms of compliance with international standards. The Chairperson emphasized in her speech that the results of the audit once again prove that the SEC applies innovative approaches and modern management systems in its activities and operates in accordance with the challenges of the time.
A. Brauer made a speech and said that the successful completion of the re-audit of the SEC Quality Management System is an important achievement. He noted that this audit not only confirms the institution's adherence to high quality standards, but also demonstrates its commitment to fairness, reliability and excellence in the examination process. The institution's commitment to high standards not only contributes to the development of education in Azerbaijan, but also serves as an excellent example for other institutions in the region and the world. At the end of the speech, Mr. Brauer presented the RCEC certificate of compliance, valid for 3 years, to M. Abbaszadeh as a result of the audit process.
It should be noted that the Research Center for Examination and Certification of the Kingdom of the Netherlands, which has been operating since 2008, carries out the audit process of the quality management system of examination organizations. The first audit of the activities of the SEC was conducted by RCEC in 2020–2021, and the SEC was also awarded a 3-year certificate of compliance from RCEC in 2021.