Sabunçu Gənclər Evində abituriyentlərlə görüş keçirilib
15 avqust 2024-cü il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzi Gənclər və İdman Nazirliyi ilə birgə abituriyentlərin ixtisas seçiminə dəstək göstərmək məqsədilə Sabunçu Gənclər Evində abituriyent və onların valideynləri ilə görüş keçirib.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin Səriştələrin və peşəkar potensialın qiymətləndirilməsi şöbəsinin əməkdaşı Nərmin Xəlilova görüşdə abituriyentlərin peşə seçiminin xüsusiyyətləri, ona təsir göstərən faktorlar, düzgün peşə seçiminə dair tövsiyələr mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Həmçinin çıxış müddətində düzgün peşə seçiminin rolu, peşə seçimində dəstək növləri (maarifləndirmə, diaqnostika, konsultasiya), valideynlərin peşə seçiminə müdaxilə dərəcələri və s. haqqında məlumat verilib.
Daha sonra Dövlət İmtahan Mərkəzinin Mətbuatla iş və elektron kommunikasiya şöbəsinin müdiri Xanlar Xanlarzadə cari il üçün hər bir ixtisas qrupu üzrə müsabiqə vəziyyəti, statistik göstəricilər əsasında müəyyən təhlillər, ixtisas seçimi ilə əlaqədar vacib məqamlar, müsabiqə şərtləri və s. haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə 40-a yaxın abituriyent və onların valideynləri iştirak edib. Tədbirin sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Xatırladaq ki, abituriyentlərlə növbəti görüş 16 avqust saat 11:00-da Suraxanı Gənclər Evində keçiriləcək.

SEC officials met with candidates
On August 15, 2024, the State Examination Center, together with the Ministry of Youth and Sports, held a meeting with the applicants and their parents at the Sabunchu Youth House, in order to support applicants' choice of specialty.
Narmin Khalilova gave a presentation on the characteristics of applicants' specialty choices, factors affecting them, and help in choosing the right specialty. Also, during the speech, information was given about the role of the right choice of profession, types of support in the choice of profession (education, diagnosis, consultation), degrees of intervention of parents in the choice of profession, and so on.
The head of the press and electronic communication department of the State Examination Center, Khanlar Khanlarzade, gave detailed information to the participants about the state of the competition for each specialty group for the current year, certain analyzes based on statistical indicators, important points related to the choice of specialty, and the conditions of the competition.
About 40 applicants and their parents took part in the event. At the end of the event, the participants' questions were answered.