SAT imtahanının nəticəsi əsasında ADA Universitetinə qəbul olmaq istəyən abituriyentlərin nəzərinə!
ADA Universitetinin ixtisaslarının müsabiqəsinə beynəlxalq SAT imtahanı üzrə ən azı 1200 bal toplayan, həmçinin ya IELTS Academic­ üzrə mini­mum 6.0, ya TOEFL IBT üzrə minimum 75 (yeni şkala ilə 4), ya Duolingo English Test üzrə minimum 105 və ya PTE üzrə minimum 50 balı olan abituriyentlər də buraxılacaqlar. İngilis dili ilə bağlı tələb Azərbaycandan kənarda yerləşən ingilis dilli məktəblərin məzunlarına və ya  ADA ­Universi­tetinin ingilis dili kurslarının müvafiq səviyyəsini müvəf­fəqiyyətlə bitir­miş abituriyentlərə şamil olunmur. “Kompüter elm­ləri”, “Kompüter mü­həndisliyi”, “Elektrik və elektro­nika mühəndisliyi”, “İnformasiya texnologiyaları”, “Riyaziyyat”, “Biznesin idarə edilməsi”, “İqtisadiy­yat” və “Maliyyə” ixtisaslarına qəbul olmaq istəyən abituriyentlərin SAT imtahanından “Riyaziyyat” bölməsi üzrə ən azı 600 bal toplamaları tələb olunur.
ADA Universitetinə SAT imtahanlarının nəticələrinə əsasən qəbul olmaq istəyən abituriyentlərin qəbul imtahanının I mərhələsində (buraxılış imtahanında) riyaziyyat fənni üzrə 40 bal və yuxarı nəticə göstərməkləri tələb olunur. Əvvəlki illərin məzunları imtahanı yenidən verdikləri halda qəbul zamanı ən yüksək balı nəzərə alınacaqdır.
Abituriyentlərin həmçinin Azərbaycan dili (dövlət dili kimi) fənni üzrə “məqbul” almaları, tam orta təhsil müəssisələrinin Azərbaycan bölməsini bitirən abituriyentlərin buraxılış imtahanında (qəbul imtahanının I mərhələsində) tədris dili (Azərbaycan dili) fənnindən 50 bal və yuxarı nəticə göstərməkləri tələb olunur.
Qeyd olunan şərtləri ödəyən abituriyentlər müsabiqəyə buraxılmaları ­üçün aşağıdakı qaydada sənəd qəbulunda iştirak edirlər:
İyunun 25-dək SAT imtahanının nəticəsini elektron şəkildə “College Board”un saytı (https://www.collegeboard.org) vasitəsilə DİM-ə (kod 7876) və “ADA” Universitetinə (kod 7799) göndərirlər;
Mayın 19-dan iyunun 25-dək SAT imtahanının və ingilis dili imtahanının nəticələri barədə məlumatı (skan edərək)  elektron qaydada təqdim etməklə DİM-in internet saytı vasitəsilə (https://eservices.dim.gov.az/erizebak/sat) qeydiyyatdan keçirlər;
İyunun 25-dək “ADA” Universitetinin elektron ərizə formasını (www.ada.edu.az/apply) doldu­rur, ingilis dili imtahanının nəticəsini həmin ərizə formasına yükləyir və “ADA” Universitetinə elektron şəkildə göndərirlər.
Abituriyentlər ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmaq üçün fevralın 18-dən martın 5-dək aparılmış sənəd qəbulu müddətində “Abituriyentin elektron ərizəsi”ni doldurub təsdiq etdirmiş olmalıdırlar.
“ADA” Universitetinin “Hüquqşünaslıq” ixtisasına SAT imtahanının nəticələrinə əsasən qəbul aparılmır.

Applicants who have achieved a minimum score of 1,200 on the international SAT examination are eligible to compete for admission to ADA University's degree programs, provided they also meet one of the following English language proficiency requirements: a minimum score of 6.0 on IELTS Academic, 75 on TOEFL iBT (4 on the new scale), 105 on the Duolingo English Test, or 50 on the PTE. The English language proficiency requirement is waived for graduates of English-medium schools located outside Azerbaijan, as well as for applicants who have successfully completed the relevant level of ADA University's English language courses. Applicants seeking admission to the programs of Computer Science, Computer Engineering, Electrical and Electronics Engineering, Information Technologies, Mathematics, Business Administration, Economics, and Finance are required to achieve a minimum score of 600 on the Mathematics section of the SAT.
Applicants applying to ADA University on the basis of SAT results must also obtain a score of 40 or above in Mathematics in Stage I of the entrance examination. In cases where previous graduates retake the examination, the highest score achieved will be considered for admission purposes.
Additionally, all applicants are required to receive a passing grade in the Azerbaijani language (as a state language). Applicants who have graduated from the Azerbaijani-medium track of a complete secondary education institution must obtain a score of 50 or above in the language of instruction (Azerbaijani language) in Stage I of the entrance examination.
Document Submission Procedure:
Applicants who meet the above-mentioned requirements must follow the procedure below to submit their documents for admission to the competition:
By June 25 — Send SAT scores electronically to the State Examination Center (SECP) (code: 7876) and ADA University (code: 7799) via the College Board website at https://www.collegeboard.org.
May 19 – June 25 — Register through the SECP's online portal at https://eservices.dim.gov.az/erizebak/sat by submitting scanned copies of SAT and English language examination results electronically.
By June 25 — Complete ADA University's online application form at www.ada.edu.az/apply, upload the English language examination results, and submit the application electronically to ADA University.
Applicants must have completed and confirmed their Electronic Applicant Application during the document submission period held from February 18 to March 5 for admission to higher education institutions.
Please note that admission to ADA University's Law program is not available on the basis of SAT examination results.