18 iyul 2025-ci il tarixində Qırğız Respublikasının İssık-Kul bölgəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv dövlətlərin insan resursları sahəsində səlahiyyətli qurum rəhbərlərinin IV iclası keçirilib. Tədbirə Qırğız Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Dövlət Qulluğu və Yerli Özünüidarəetmə Məsələləri üzrə Dövlət Agentliyi ev sahibliyi edib.
Üzv ölkələrin müvafiq qurumlarının nümayəndələrini bir araya gətirən bu tədbir dövlət qulluğu, liderlik və dayanıqlı inkişaf sahəsində mühüm təşəbbüslərin müzakirəsi üçün əhəmiyyətli platforma rolunu oynayır.
Tədbirdə TDT-nin Baş katibi Kubanıçbek Omuraliyev, Qırğız Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Dövlət Qulluğu və Yerli Özünüidarəetmə Məsələləri üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Kudaibergen Bazarbaev və təşkilata üzv digər ölkələrin insan resursları sahəsində səlahiyyətli qurumlarının və idarəçilik akademiyalarının rəhbər şəxsləri və nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət İmtahan Mərkəzini tədbirdə mərkəzin İdarə Heyəti sədrinin müavini Bəhrəm Xəlilov təmsil edib. O, “Dövlət qulluğu sahəsində təlim: liderlik və dayanıqlı inkişaf” mövzusunda çıxış edib, dövlət qulluqçularının peşəkar inkişafı sahəsində ölkəmizin təcrübəsindən, innovativ yanaşmaların tətbiqindən və beynəlxalq standartlara uyğunluğun vacibliyindən bəhs edib. B.Xəlilov öz çıxışında həmçinin əməkdaşlıq etmək üçün prioritet sahələri qeyd edib və gələcək inkişaf perspektivlərinin müəyyən edilməsi üçün onlayn iclasların keçirilməsini təklif edib.

SEC Deputy Chairman B. Khalilov attended the 4th meeting of the heads of authorized bodies in the field of human resources of the OTS member states
21.07.2025 09:56
On July 18, 2025, the IV meeting of the heads of authorized bodies in the field of human resources of the member states of the Organization of Turkic States (OTS) was held in the Issyk-Kul region of the Kyrgyz Republic. The event was hosted by the State Agency for Civil Service and Local Self-Government Issues under the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic.
This event, which brings together representatives of relevant bodies of the member states, plays the role of an important platform for discussing important initiatives in the field of civil service, leadership and sustainable development.
The event was attended by the Secretary General of the OTS, Kubanychbek Omuraliev, the Director of the State Agency for Civil Service and Local Self-Government Issues under the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic Kudaibergen Bazarbaev, and the heads and representatives of authorized bodies in the field of human resources and management academies of other member states of the organization.
The State Examination Center was represented at the event by Bahram Khalilov, Deputy Chairman of the Board of the center. He spoke on the topic "Training in the field of civil service: leadership and sustainable development", and spoke about our country's experience in the field of professional development of civil servants, the application of innovative approaches and the importance of compliance with international standards. In his speech, B. Khalilov also noted priority areas for cooperation and proposed holding online meetings to determine future development prospects.