Milli Qiymətləndirmə və İmtahan Mərkəzi (MQİM)
20 may 2020-ci il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə Gürcüstanın Milli Qiymətləndirmə və İmtahan Mərkəzinin rəhbər şəxsləri arasında videokonfrans formasında görüş keçirilib və tərəflər Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
DİM və MQİM 2020-ci ildə aşağıda qeyd olunan istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq edib:
• Gürcü dili üzrə 9 və 11-ci sinif səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanlarında istifadə edilən test tapşırıqlarının təkmilləşdirilməsi;
• Gürcü məktəblərində işləyən Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimləri üçün Müəllimlərin Peşə-ixtisas imtahanında istifadə edilən tapşırıqların hazırlanması;
• MQİM-in Azərbaycan dilinə tərcümə edilən riyazi və verbal məntiq testlərinin təkmilləşdirilməsi;
• MQİM-ə riyazi və verbal məntiq testlərini Azərbaycan dilinə tərcümə edəcək əməkdaşın seçilməsinə köməklik edilməsi.
2021-ci il üzrə yenilənən Memorandumda aşağıdakı qarşılıqlı əməkdaşlıq sahələri əksini tapıb:
• MQİM ekspertləri tərəfindən DİM-in gürcü dili üzrə buraxılış imtahanlarında (9 və 11-ci sinif səviyyəsi üzrə) istifadə etdiyi test bankının nəzərdən keçirilməsi və təkmilləşdirilməsi;
• DİM-in köməkliyi ilə gürcü məktəblərində işləyən Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimləri üçün Müəllimlərin Peşə-ixtisas imtahanı üzrə sual bankının hazırlanması.
DİM-in dəstəyi ilə Gürcüstanın tədrisi Azərbaycan dilində olan orta məktəblərində işləyən Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimləri üçün “Müəllimlərin peşə -ixtisas imtahanı” üzrə qiymətləndirmə alətinin tətbiqi Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimlərinin attestasiyası zamanı differensial əmək haqlarının müəyyən edilməsində istifadə olunur.

National Assessment and Examinations Center (NAEC)
On 20 May 2020, a videoconference meeting was held between the managerial staff of the State Examination Center and the National Assessment and Examination Center of Georgia, and the parties signed a Memorandum of Understanding.
SEC and NAEC cooperated in the following areas in 2020:
• Improvement of the test tasks used in the final exams for the 9th and 11th grade levels on the Georgian language;
• Development of tasks used in the Teachers professional qualification exam for teachers of Azerbaijani language and literature working in Georgian schools;
• Improvement of the mathematical and verbal logic tests of NAEC translated into Azerbaijani language;
• Assistance in selecting an employee to translate the mathematical and verbal logic tests into Azerbaijani language.
The Memorandum, updated for 2021, reflects the following areas of mutual cooperation:
• Review and improvement of the item bank used by SEC for the final exams in the Georgian language (9th and 11th grade levels) by the experts of NAEC;
• Preparation of item bank for the Teachers professional qualification exam for teachers of Azerbaijani language and literature working in Georgian schools with the assistance of SEC.
The application of the assessment tool with the support of SEC on the Teachers professional qualification exam for teachers of Azerbaijani language and literature working in the secondary schools of Georgia, where the language of instruction is Azerbaijani, is used to determine the differential salaries during the attestation of teachers of Azerbaijani language and literature.