2024-cü ildə keçirilən ümumi təhsil müəssisələri üzrə buraxılış imtahanlarının nəticələrinin elmi-statistik təhlilinin müzakirəsi keçirilib
15.07.2025 15:11
Məlum olduğu kimi, 14 – 16 iyul 2025-ci il tarixlərində Dövlət İmtahan Mərkəzində 2024/2025-ci tədris ili üçün tələbə qəbulu və ümumi təhsil müəssisələri üzrə buraxılış imtahanlarının nəticələrinin elmi-statistik təhlilinin ictimai müzakirələri keçirilir.
15 iyulda ümumi təhsil müəssisələri üzrə buraxılış imtahanlarının nəticələrinin elmi-statistik təhlilinin müzakirəsi aparılıb.
Müzakirələrdə pedaqoji və təhsil ictimaiyyəti nümayəndələri – məktəb direktorları, müəllimlər, təhsil qurumları və müəssisələrinin təmsilçiləri iştirak edirlər.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə buraxılış imtahanlarının nəticələri haqqında geniş təqdimatla çıxış edib. M.Abbaszadə 9-cu və 11-ci sinif buraxılış imtahanı fənləri üzrə nisbi ballar, xarici dillər və dövlət dili kimi Azərbaycan dili fənni üzrə imtahan nəticələri, açıq tipli test tapşırıqlarının yoxlanılması haqqında statistika, fənlər üzrə informasiya əyrisi və şagirdlərin qabiliyyət səviyyələrinə görə paylanması, şagirdlərin müxtəlif tipli test tapşırqları üzrə əldə etdikləri nəticələr arasındakı əlaqə və s. haqqında geniş məlumat verib.
Ardınca iştirakçılar nəticələrin müzakirəsini həyata keçirib və sual-cavab əsasında aparılan təhlillərin müxtəlif məqamlarına aydınlıq gətirilib, təkliflər dinlənilib.
Qeyd edək ki, müzakirələr iyulun 16-da magistratura və rezidentura səviyyələrinə, həmçinin orta ixtisas təhsili müəssisələrinə qəbulun nəticələrinin təhlilləri ilə davam etdiriləcək.

Public discussions of the scientific-statistical analysis of the results of the final exams for general education institutions for the 2024/2025 academic year are being held at the State Examination Center on July 14-16, 2025.
Discussion of the scientific-statistical analysis of the results of the final exams for general education institutions was held on July 15.
Representatives of the pedagogical and educational community - school principals, teachers, representatives of educational institutions and institutions - are participating in the discussions.
Maleyka Abbaszadeh, Chairperson of the Board of Directors of the State Examination Center, made a detailed presentation on the results of the final exams. M. Abbaszadeh provided extensive information on the relative scores for the 9th and 11th grade final exam subjects, exam results for the Azerbaijani language as a foreign language and the state language, statistics on checking open-ended test tasks, the information curve for subjects and the distribution of students by ability levels, the relationship between the results obtained by students on different types of test tasks, etc.
Following the presentation, the participants discussed the results and clarified various aspects of the analysis based on questions and answers, and listened to suggestions.
It should be noted that the discussions will continue on July 16 with the analysis of the results of admission to the master's and residency levels, as well as to vocational education institutions.