10 may 2026-cı il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzi ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanının ikinci mərhələsi üzrə sınaq imtahanı keçirib. İmtahan Bakı, Sumqayıt, Naxçıvan, Gəncə, Şəmkir, Şəki, Bərdə, Göyçay, Şirvan, Xaçmaz və Lənkəran şəhərlərində ümumilikdə 26 binada təşkil olunub.
İmtahanın idarə edilməsi üçün 59 imtahan rəhbəri, 490 nəzarətçi, 26 ümumi imtahan rəhbəri, 78 buraxılış rejimi əməkdaşı ayrılıb.
Sınaq imtahanında abituriyentlərə ixtisas qruplarına uyğun olaraq hər fənnə aid 30 test tapşırığı (ümumilikdə 90 tapşırıq) təqdim olunub. Bu tapşırıqların 22-si qapalı, 8-i isə açıq formalıdır. Açıq formalı tapşırıqlardan 3‑ü yazılı şəkildə cavablandırılması tələb olunan situasiya və yaxud mətn əsasında hazırlanan tapşırıqlardır.
Yazılı cavab vermək tələb olunan açıq tipli tapşırıqların yoxlanılması vaxt tələb etdiyindən nəticələrin yaxın 2 həftə ərzində elan olunması nəzərdə tutulur.

Today, the State Examination Center conducted a mock examination for the second stage of the university admission exam process.
The mock exam was held on 10 May 2026 in a total of 26 examination buildings across the cities of Baku, Sumgayit, Nakhchivan, Ganja, Shamkir, Sheki, Barda, Goychay, Shirvan, Khachmaz and Lankaran.
To ensure the proper administration of the examination, 59 exam supervisors, 490 invigilators, 26 chief exam supervisors, and 78 security and access control staff members were assigned.
In accordance with the relevant specialization groups, applicants were presented with 30 questions for each subject, amounting to a total of 90 questions. Of these, 22 were multiple-choice questions, while 8 were open-ended tasks. Three of the open-ended tasks required written responses based on a text or situational analysis.
As the assessment of the written-response tasks requires additional time, the results are expected to be announced within the next two weeks.