4 iyun 2026-cı il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzində fevral – may ayları ərzində fəaliyyət göstərən bir qrup könüllüyə sertifikat təqdim olunub.
Görüş zamanı Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə könüllülük proqramını uğurla başa vuran gəncləri səmimi qəlbdən təbrik edib, onların təşəbbüskarlığını və məsuliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, könüllülərin fəaliyyət dövründə qazandıqları təcrübənin gələcək karyera yollarında mühüm rol oynayacağını vurğulayıb. Sədr çıxışında real iş mühitində əldə olunan praktiki bilik və bacarıqların əhəmiyyətindən danışaraq, gənclərə daim öz üzərində işləməyi, düzgün planlaşdırma aparmağı tövsiyə edib.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin İctimaiyyətlə əlaqələr və kargüzarlıq departamentinin müdiri Nigar Hüseynova-Didavari və Bacarıqların, vərdişlərin qiymətləndirilməsi və markerlərlə iş şöbəsinin müdiri Aydın Qasımov çıxış edərək fəaliyyət müddətində qazandıqları praktik bilik və bacarıqlar, komanda ilə işləmək təcrübəsi və real iş prosesində iştirak imkanlarının könüllülərin formalaşmasında mühüm rol oynayacaqlarını bildiriblər.
Daha sonra könüllülər çıxış edərək proqram çərçivəsində onlar üçün yaradılmış əlverişli şəraitə görə təşəkkürlərini ifadə ediblər.
Tədbirin sonunda 230 könüllüyə müvafiq sertifikatlar təqdim olunub.
Xatırladaq ki, Dövlət İmtahan Mərkəzi könüllülər layihəsinə 2024-cü il noyabr ayından start verib.
Müəyyən seçim mərhələlərini uğurla başa vuran könüllülər bu il Dövlət İmtahan Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətlərinə və öz istəklərinə uyğun İmtahanların təşkili və idarəedilməsi (368 nəfər), İnformasiya texnologiyaları (215 nəfər), Statistik araşdırmalar, elmi layihələşdirmə və innovasiyalar (178 nəfər), E-imtahanlar və müsahibələrin təşkili (165 nəfər), Texnoloji nəzarət və materialların çapı (35 nəfər), həmçinin İctimaiyyətlə əlaqələr və kargüzarlıq departamentində (11 nəfər) müxtəlif proseslərə cəlb ediliblər.
Bu layihənin əsas məqsədi gənclərin peşəkar vərdişlərinin formalaşmasına dəstək vermək, onları Dövlət İmtahan Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış etmək və gələcəkdə karyera planlamasına təkan verməkdir.

On June 4, 2026, a group of volunteers who worked at the State Examination Center during February-May were presented with certificates.
During the meeting, the Chairperson of the Board of the State Examination Center, Maleyka Abbaszade,, sincerely congratulated the young volunteers who successfully completed the program and expressed her high appreciation for their initiative and responsibility. She emphasized that the experience gained by the volunteers during their activities will play an important role in their future career paths. In her speech, the Chairperson spoke about the importance of practical knowledge and skills acquired in a real work environment and advised the young people to constantly work on themselves and conduct proper planning.
Nigar Huseynova-Didavari, Head of the Public Relations and Clerical Department of the State Examination Center, and Aydin Gasimov, Head of the Skills, Habits and Marker Assessment Department, made speeches and stated that the practical knowledge and skills gained during their activities, experience working with a team, and opportunities to participate in the real work process will play an important role in the formation of volunteers.
The volunteers made speeches and expressed their gratitude for the favorable conditions created for them within the framework of the program.
At the end of the event, 230 volunteers were presented with relevant certificates.
It should be noted that the State Examination Center launched the volunteer project in November 2024.
This year, volunteers who successfully completed certain selection stages were involved in various processes in accordance with the activities of the State Examination Center and their own wishes: Organization and management of exams (368 people), Information technologies (215 people), Statistical research, scientific design and innovations (178 people), Organization of e-exams and interviews (165 people), Technological control and printing of materials (35 people), as well as the Public Relations and Clerical Department (11 people).
The main goal of this project is to support the formation of professional skills of young people, familiarize them with the activities of the State Examination Center, and encourage future career planning.