Mərkəzin idarəetmə orqanları Müşahidə Şurası və İdarə Heyətidir.
Şura Azərbaycan Respublikası Prezidentinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad etdiyi 5 (beş) üzvdən – Şuranın sədrindən və digər üzvlərdən ibarətdir.
Şura ictimai (ödənişsiz) əsaslarla fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 23 iyul 2024-cü il tarixli 228№-li Sərəncamı ilə Müşahidə Şurasının aşağıdakı tərkibi təsdiq edilib:
Müşahidə Şurasının sədri
Fərəh Əliyeva – Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri
Müşahidə Şurasının üzvləri:
Elnur Əliyev – Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini
İdris İsayev – Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini
Azər Bayramov – Azərbaycan Respublikası maliyyə nazirinin müavini
Vüsal Nəsirli – Azərbaycan Respublikası əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini.
İdarə Heyəti
Mərkəzin fəaliyyətinə cari rəhbərliyi 3 (üç) üzvdən – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad etdiyi sədrdən və sədrin 2 (iki) müavinindən ibarət İdarə Heyəti həyata keçirir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 23 iyul 2024-cü il tarixli 229№-li Sərəncamı ilə Məleykə Mehdi qızı Abbaszadə Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 23 iyul 2024-cü il tarixli 230№-li Sərəncamı ilə Bəhram Bəhmən oğlu Xəlilov Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyəti sədrinin müavini təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 23 iyul 2024-cü il tarixli 231№-li Sərəncamı ilə Namiq Əsgər oğlu Babayev Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyəti sədrinin müavini təyin edilib.

The governing bodies of the center are the Supervisory Board and the Management Board.
The Board consists of 5 (five) members appointed and dismissed by the President of the Republic of Azerbaijan - the chairperson of the board and other members.
The Board operates on a public (free) basis.
The following composition of the Supervisory Board was approved by the Order No. 228 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated July 23, 2024:
Chairperson of the Supervisory Board
Farah Aliyeva - Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues
Member of the Supervisory Board:
Elnur Aliyev - First Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan
Idris Isayev - Deputy Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan
Anar Karimov - Deputy Minister of Finance of the Republic of Azerbaijan
Rashad Mustafayev - Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan
Management board
The current management of the center's activities is carried out by the Management Board consisting of 3 (three) members - the chairperson and 2 (two) deputies, all appointed and dismissed by the President of the Republic of Azerbaijan.
Maleyka Abbaszade Mehdi was appointed the Chairperson of the Management Board of the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan by the Order No. 229 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated July 23, 2024.
Bahram Khalilov Bahman was appointed the Deputy Chairman of the Management Board of the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan by the Order No. 230 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated July 23, 2024.
Namiq Babayev Asker was appointed the Deputy Chairman of the Management Board of the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan by the Order No. 231 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated July 23, 2024.