Aprelin 10-da Dövlət İmtahan Mərkəzinin 10 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qiymətləndirmə sistemləri: Etimad, Şəffaflıq və İnnovasiya” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfransın rəsmi açılış mərasimi keçirilir
10.04.2026 12:05
Konfransdan öncə Dövlət İmtahan Mərkəzinin rəhbərliyi və kollektivi Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər. Kollektivin üzvləri ulu öndər Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoyub və onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Sonra Mərkəzin rəhbərliyi görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarını ziyarət edib.
Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd təhsilin qiymətləndirilməsi və dövlət qulluğu sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin və təcrübənin paylaşılması, eyni zamanda müvafiq istiqamətlər üzrə aktual məsələlərlə bağlı müzakirələrin aparılmasıdır.
Konfransın rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Daha sonra Mərkəzin 10 illik yubileyinə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə qonaqları salamlayıb və bu 10 ilin milyonlarla vətəndaşımızın həyat yolunun ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş bir təşkilatın inkişafında mühüm mərhələ olduğunu qeyd edib. Ancaq sədr tariximizin yalnız bu 10 ildən ibarət olmadığını, onun xeyli əvvəl – ölkədə subyektiv qərarlara deyil, biliklərə əsaslanan qiymətləndirmə sisteminin yaradılması lehinə prinsipial siyasi seçimin edildiyi andan başladağını vurğulayıb. “Hələ Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirilən uzaqgörən strategiyaya əsaslanaraq, biz bu seçimi konkret institusional qərarlarla reallaşdırmışıq.
Sədr Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın milli təhsilin inkişafına və gənclərə dəstək üçün verdiyi əvəzsiz töhfələri xüsusi qeyd edib. “Onun təhsil mühitinin modernləşdirilməsi təşəbbüsləri humanist və ədalətli qiymətləndirmə sistemini yaratmağımız üçün bizə güclü bir stimul verib” – deyə sədr bildirib.
Sədr əlavə edib ki, biz cəmiyyətlə ən vacib məsələdə razılığa gəlmişik: qiymətləndirmə mexanizmlərini daim təkmilləşdirərək istedadlara yol açır və ədalət prinsipinin təntənəsini təmin edirik.
M.Abbaszadə son 10 il ərzində imtahan zallarından 6 milyondan çox insanın keçdiyini və bunun sadəcə statistika deyil — bütöv bir nəslin təhsil və həyat trayektoriyası olduğunu, DİM-in artıq universitetə qəbul olmaq üçün seçim mexanizmi olmaqdan çıxıb ədalət infrastrukturunun mühüm elementinə çevrildiyini qeyd edib.
Sədr həmçinin konseptual baxışlarının şəxsiyyətin kompleks qiymətləndirilməsinə – yəni “Holistic Assessment”ə yönəldiyini “Yüksəliş” və digər layihələrdə koqnitiv qabiliyyətlər, sosial kompetensiyalar, emosional zəka və psixoloji adaptivliyi qiymətləndirməyə imkan verən alətlərin artıq uğurla tətbiq olunduğunu vurğulayıb.
Bundan əlavə, sədr DİM-in qlobal qiymətləndirmə sisteminin bir hissəsi olduğunu, eyni zamanda öz koqnitiv suverenliyimizi qoruyub gücləndirdiyimizi, ADSİ (Azərbaycan dili üzrə Sertifikasiya İmtahanı) kimi milli standartların işlənib hazırlanması, öz kompetensiya modellərimizin yaradılmasını beynəlxalq peşəkar dialoqa verdiyimiz töhfə kimi istirakçıların diqqətinə çatdırıb.
M.Abbaszadə çıxışının sonunda təşkilata göstərilən etimada və hərtərəfli dəstəyə görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkür edib və tərəfdaşlara, dövlət qurumlarına, təhsil müəssisələrinə, ekspert icmasına və uzun illərdir DİM-in qiymətləndirmə sisteminə etibar edən bütün vətəndaşlara, həmçinin bu həftə burada toplaşan və Bakını yenidən təhsilin qiymətləndirilməsi üzrə müzakirələr mərkəzinə çevirən hər kəsə minnətdarlığını bildirib. Çıxışın tam mətni ilə (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində) buradan tanış ola bilərsiniz.
Daha sonra çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Bakıda qiymətləndirmə sahəsində bu cür beynəlxalq tədbirin təşkilinin əhəmiyyətini vurğulayıb və ölkəmizdəki mərkəzləşdirilmiş imtahan modelinin şəffaflıq və iştirakçılar arasında rəqabət yaratması baxımından həlledici rolunu qeyd edib. E.Əmrullayev konfransın təhsilin qiymətləndirilməsi sahəsində ən yaxşı təcrübələrimizi bölüşmək və qarşılaşdığımız ümumi problemləri müzakirə etmək üçün əlverişli platforma olacağına inandığını bildirib. “Dövlət İmtahan Mərkəzi vətəndaşlar haqqında ən geniş informasiyaya malik bir qurumdur. Əminəm ki, bu gün bu zalda əyləşənlərin çoxu vaxtı ilə Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının və ya Dövlət İmtahan Mərkəzinin imtahanlarından keçən şəxslərdir. Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında ədalətli imtahanların təşkili əldə olunmuş uğurlardan biridir. Qeyd etməliyəm ki, DİM tərəfindən keçirilən imtahanlar təkcə ali və orta ixtisas müəssisələrinə qəbul funksiyası daşımır. Həmin imtahanların nəticələri müəyyən təhlillər aparmaq və buna uyğun olaraq strateji qərarlar qəbul etməyə imkan yaradır” deyə nazir bildirib.
Türkiyənin Ölçmə, Seçmə və Yerləşdirmə (ÖSYM) Mərkəzinin prezidenti Bayram Əli Ərsoy bu gün burada Dövlət İmtahan Mərkəzinin yaradılmasının 10-cu ildönümünü qeyd etmək üçün bir araya gəlməkdən məmnun olduğunu qeyd edib və bu əlamətdar görüşün yalnız bir qurumun yubileyi deyil, eyni zamanda ölçmə və qiymətləndirmə sahəsində ortaq keçmişi və ortaq gələcəyi paylaşan qurumların görüşü kimi dəyərləndirib.
B.Ə.Ərsoy Dövlət İmtahan Mərkəzinin 1990-cı illərə gedib çıxan güclü təcrübəni institusional baxışla gələcəyə daşıyaraq, qısa müddət ərzində regional miqyasda nüfuzlu bir imtahan təşkilatına çevrildiyini qeyd edib. “DİM-in şəffaflıq, etibarlılıq və elmi əsaslara söykənən yanaşması bu gün hamımız üçün mühüm istinad nöqtəsidir. Konfransın mövzusu olan “Etimad, Şəffaflıq və İnnovativlik” yalnız DİM-in deyil, əminəm ki, burada təmsil olunan bütün imtahan mərkəzlərinin əsas missiyalarından biridir” – deyə ÖSYM rəhbəri vurğulayıb.
Növbəti çıxışçılar – Təhsildə Qiymətləndirilməsi üzrə Beynəlxalq Assosiasiyanın prezidenti Mafu Rakometsi, Astana Dövlət Qulluğu üzrə Regional Xabın sədri Alixan Baymenov, Qazaxıstan Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Agentliyin sədr müavini Alibek Axmediyar, Özbəkistan Respublikası Prezidentinin yanında İdarəetmənin Səmərəliliyi Agentliyinin direktor müavini Muzaffar Akramov, Qazaxıstan Respublikasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyi nəzdində Milli Test Mərkəzinin direktor müavini Talqat Niyazov, Özbəkistan Respublikasının Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyi yanında Bilik və Kvalifikasiyanın Qiymətləndirilməsi Agentliyinin baş direktorunun müşaviri Xayıtov Abduvoxob, Qazaxıstanın Akkreditasiya və Reytinq üzrə Müstəqil Agentliyinin direktoru Alina Zumaqulova konfransın təhsilin qiymətləndirilməsi və dövlət qulluğu sahəsində peşəkar mübadilə vasitəsinə çevriləcəyinə və stimullaşdırıcı rol oynayacağına əminliklərini ifadə ediblər.
Açılış mərasimində həmçinin Kolumbiya Universitetindən (ABŞ) Amra Sabik-El Rayessin “Süni intellekt dövründə qiymətləndirmə sistemlərinin qorumalı olduğu dəyərlər” mövzusunda videomüraciəti təqdim olunub.
Konfransda Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin imtahan mərkəzləri arasında təhsildə qiymətləndirmə və imtahanların keçirilməsi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi haqqında Niyyət Protokulu da imzalınıb.
Daha sonra konfransın əsas məruzəçisi Misir Prezident Şurasının Təhsil Komitəsinin sədri Hanan Xalifa “Süni intellekt dövründə qiymətləndirmə savadlılığı: İslahatların effektivliyini təmin edən bacarıqların formalaşdırılması” mövzusunda çıxış edib.
Konfrans yerli və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə panel müzakirələr üzrə işini davam etdirəcək. Panel müzakirələr müasir təhsil sistemində qiymətləndirmənin strateji rolu, kütləvi imtahanlar və rəqəmsallaşma dövründə kadr siyasəti və insan kapitalının inkişafı mövzularına həsr olunub.
Panel müzakirələrdən sonra 20-dən artıq mövzu üzrə məruzələr başlayır və çıxışlar saat 17:00-dək davam edəcək. Sessiyalar yazı işlərinin qiymətləndirilməsi, xarici ölkələrdə qiymətləndirmə sistemi, beynəlxalq qiymətləndirmə tədqiqatları, dillər üzrə qiymətləndirmə, yaradıcılıq və bacarıqların qiymətləndirilməsi, dövlət qulluqçularının seçimi, dövlət qulluğuna qəbulda səriştə əsaslı qiymətləndirmə, elektron imtahan sistemləri və s. mövzuları əhatə edir.

On April 10, the official opening ceremony of the international scientific and practical conference "Assessment Systems: Trust, Transparency and Innovation" dedicated to the 10th anniversary of the State Examination Centre (SEC) will be held
10.04.2026 12:05
Before the conference, the management and associates of the SEC visited the tomb of national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor. SEC associates put flowers at the tomb of the National Leader and paid tribute to his memory.
The main purpose of the conference is to share achievements and experience in the field of education assessment and civil service, as well as to hold discussions on relevant issues.
The conference is expected to involve more than 200 representatives from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Tajikistan, Egypt, the Republic of South Africa and Kenya, as well as various international organizations.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played at the official opening ceremony of the conference.
Then, a video clip dedicated to the 10th anniversary of the Centre was shown.
Opening the conference with an introductory speech, the Chairperson of the Board of the State Examination Center, Maleyka Abbaszade, welcomed the guests and noted that these 10 years are an important stage in the development of an organization that has become an integral part of the lives of millions of our citizens. However, the chairperson emphasized that our history does not consist only of these 10 years, it began much earlier - from the moment a principled political choice was made in favor of creating an assessment system based on knowledge, not subjective decisions, in the country. “Building on the far-sighted strategy laid down by National Leader Heydar Aliyev and further advanced today by President Ilham Aliyev, we translated that choice into concrete institutional solutions”.
The chairperson particularly noted the invaluable contributions of First Vice President Mehriban Aliyeva to the development of national education and support for youth. “Her initiatives to modernize the educational environment have become a powerful incentive for us to create a humane and fair assessment system,” the chairperson said.
The chairperson added that we have reached an agreement with society on the most important issue: by constantly improving assessment mechanisms, we pave the way for talents and ensure the triumph of the principle of justice.
M. Abbaszadeh noted that over the past 10 years, more than 6 million people have passed through the exam halls, and this is not just statistics - it is the educational and life trajectory of an entire generation, and that the SEC has ceased to be a selection mechanism for university admission and has become an important element of the justice infrastructure.
The chairperson also emphasized that his conceptual views are aimed at a complex assessment of personality - that is, "Holistic Assessment", and that tools that allow assessing cognitive abilities, social competencies, emotional intelligence and psychological adaptability have already been successfully applied in "Yukselish" and other projects.
In addition, the chairperson brought to the attention of the participants that the SEC is part of the global assessment system, while at the same time preserving and strengthening our cognitive sovereignty, the development of national standards such as the Azerbaijani Language Certification Exam, and the creation of our own competency models are our contributions to the international professional dialogue.
At the end of her speech, M. Abbaszade thanked the country's leadership for the trust and comprehensive support shown to the organization and expressed his gratitude to the partners, state agencies, educational institutions, the expert community and all citizens who have trusted the SEC assessment system for many years, as well as to everyone who gathered here this week and made Baku a centre for discussions on educational assessment again.
Speaking later, Minister of Science and Education Emin Amrullayev stressed the importance of organizing such an international event in the field of assessment in Baku and noted the crucial role of the centralized examination model in our country in terms of transparency and creating competition among participants. E. Amrullayev expressed his belief that the conference would be a convenient platform to share our best practices in the field of educational assessment and discuss the common problems we face.
Bayram Ali Ersoy, President of the Turkish Center for Measurement, Selection and Placement (ÖSYM), noted that he was pleased to come together here today to celebrate the 10th anniversary of the establishment of the State Examination Center and assessed this significant meeting as not only the anniversary of one institution, but also a meeting of institutions that share a common past and a common future in the field of measurement and assessment.
B.A. Ersoy noted that the State Examination Center has transformed into a regionally influential examination organization in a short period of time, carrying its strong experience dating back to the 1990s into the future with an institutional vision. “The approach of the State Examination Center based on transparency, reliability and scientific foundations is an important reference point for all of us today. The theme of the conference, “Trust, Transparency and Innovation”, is one of the main missions not only of the State Examination Center, but I am sure that of all the examination centers represented here,” the head of the ÖSYM emphasized.
The following speakers - President of the International Association for Educational Assessment Mafu Rakometsi, Chairman of the Steering Committee of the Astana Civil Service Hub Alikhan Baymenov, Deputy Chairman of the Agency for Civil Service Affairs of the Republic of Kazakhstan Alibek Akhmedyar, Deputy Director of the Agency for Management Efficiency under the President of the Republic of Uzbekistan Muzaffar Akramov, Deputy Director of the National Testing Center under the Ministry of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan Talgat Niyazov, Advisor to the Director General of the Agency for Assesment of Knowledge and Qualifications under the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan Khayitov Abduvoxob, Director of the Independent Agency for Accreditation and Rating of Kazakhstan Alina Zumagulova expressed their confidence that the conference will become a tool for professional exchange in the field of educational assessment and civil service and will play a stimulating role.
The opening ceremony also featured a video address by Amra Sabik-El Rayess from Columbia University (USA) on “Values ​​that Assessment Systems Should Protect in the Age of Artificial Intelligence.”
A Memorandum of Intent on Strengthening Cooperation in Educational Assessment and Examinations among Examination Centers of the Turkic States Organization Member States was also signed at the conference.
Later, the keynote speaker of the conference, Hanan Khalifa, Chairwoman of the Education Committee of the Egyptian Presidential Council, delivered a speech on “Assessment Literacy in the Age of Artificial Intelligence: Building Skills to Ensure the Effectiveness of Reforms.”
The conference will continue its work on panel discussions with the participation of local and international experts. The panel discussions were devoted to the strategic role of assessment in the modern education system, personnel policy in the era of mass examinations and digitalization, and human capital development.
After the panel discussions, presentations on more than 20 topics will begin and will continue until 5:00 p.m. The sessions will cover topics such as writing assessment, assessment systems in foreign countries, international assessment studies, language assessment, creativity and skills assessment, selection of civil servants, competency-based assessment in civil service recruitment, electronic examination systems, etc.