Böyük Britaniyanın AQA Qlobal Qiymətləndirmə Xidmətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
3 fevral 2026-cı il tarixində Bakıda işgüzar səfərdə olan Böyük Britaniyanın aparıcı qiymətləndirmə təşkilatlarından "AQA Qlobal" Qiymətləndirmə Xidmətinin nümayəndələri ilə DİM-də görüş keçirilib.
Görüşdə Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə, “AQA Qlobal” Qiymətləndirmə Xidmətinin bacarıqlar üzrə direktor müavini Şon Smitin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və DİM-in müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Görüş zamanı DİM tərəfindən həyata keçirilən ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanları ilə “A-Level” imtahanlarının müqayisəli təhlilinin aparılması üzrə “AQA Qlobal” Qiymətləndirmə Xidməti tərəfindən təqdim edilmiş təkliflər müzakirə olunub. Müzakirələr zamanı təklif olunan tədqiqatın əhatə dairəsi, metodologiyası və eləcə də beynəlxalq və milli qiymətləndirmə standartlarının uyğunlaşdırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı həmçinin qiymətləndirmə prosesinin keyfiyyətinin artırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, qiymətləndirmə alətlərinin təkmilləşdirilməsi və bu sahədə müasir yanaşmaların tətbiqi imkanları nəzərdən keçirilib. Eyni zamanda, DİM ilə “AQA Qlobal” Qiymətləndirmə Xidməti arasında gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, o cümlədən qiymətləndirmə sahəsində birgə tədqiqatların həyata keçirilməsi imkanları barədə müzakirə aparılıb.

On February 3, 2026, a meeting was held at the State Examination Centre with representatives of the leading assessment organization of Great Britain, "AQA Global" Assessment Service, who were on a business visit to Baku.
The meeting was attended by the Chairperson of the Board of the State Examinations Center, Maleyka Abbaszadeh, a delegation led by Sean Smith, Deputy Director for Skills of the AQA Global Assessment Service, and the heads of relevant structural divisions of the State Examinations Council.
During the meeting, proposals submitted by the AQA Global Assessment Service on conducting a comparative analysis of the entrance exams to higher education institutions and the "A-Level" exams conducted by the State Examination Centre were discussed. During the discussions, views were exchanged on the scope and methodology of the proposed study, as well as the harmonization of international and national assessment standards.
During the meeting, opportunities for improving the quality of the assessment process, studying international experience, improving assessment tools, and applying modern approaches in this area were also considered. At the same time, discussions were held between the SEC and the AQA Global Assessment Service on future cooperation prospects, including the possibility of conducting joint research in the field of valuation.