Dövlət İmtahan Mərkəzində CAF layihəsi üzrə növbəti seminar keçirilib
2 – 3 fevral 2026-cı il tarixlərində Dövlət İmtahan Mərkəzinin əməkdaşları üçün GIZ, SIGMA və Avropa CAF Resurs Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Ümumi Qiymətləndirmə Çərçivəsi (CAF – Common Assessment Framework) layihəsinin ikinci mərhələsi üzrə növbəti seminar təşkil olunub. Hibrid formatda keçirilən seminarda bu sahədə təcrübəli beynəlxalq ekspertlər — Tihana Puzic və Nick Thijs tərəfindən aparılıb.
Seminarın əsas məqsədi layihə çərçivəsində yaradılmış özünüqiymətləndirmə qrupunun üzvləri tərəfindən anonim şəkildə doldurulmuş fərdi qiymətləndirmə sorğularının nəticələrinin birgə təhlili, əldə olunmuş qiymətləndirmələr üzrə ümumi mövqenin formalaşdırılması və konsensusun əldə edilməsi olub.
Seminar zamanı iştirakçılar CAF modelinin meyarları üzrə müzakirələr aparıb, təşkilatın güclü tərəfləri və inkişaf imkanları müəyyənləşdirilib, həmçinin gələcək mərhələlər üçün istiqamətlər razılaşdırılıb. İnteraktiv müzakirələr və beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan yanaşmalar prosesin səmərəliliyini daha da artırıb.
Qeyd edək ki, CAF modeli Avropa ölkələrində dövlət qurumlarında səmərəli, şəffaf və keyfiyyətə əsaslanan idarəetmənin təşviqi məqsədilə geniş şəkildə tətbiq olunur. Layihənin ilkin mərhələsi olan 2 günlük intensiv seminar isə 10–11 dekabr 2025-ci il tarixlərində Dövlət İmtahan Mərkəzində əyani formada həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan növbəti görüşlərin qarşıdakı aylarda davam etdirilməsi planlaşdırılır.

On February 2-3, 2026, the next seminar on the second phase of the Common Assessment Framework (CAF) project was organized for the employees of the State Examination Center at the initiative of GIZ, SIGMA and the European CAF Resource Center. The seminar, held in a hybrid format, was conducted by experienced international experts in this field - Tihana Puzic and Nick Thijs.
The main goal of the seminar was to jointly analyze the results of individual assessment questionnaires anonymously filled out by members of the self-assessment group established within the project, to form a common position on the assessments obtained and to achieve consensus.
During the seminar, the participants discussed the criteria of the CAF model, identified the strengths and development opportunities of the organization, and also agreed on directions for future stages. Interactive discussions and approaches based on international experience further increase the efficiency of the process.
It should be noted that the CAF model is widely applied in European countries to promote efficient, transparent and quality-based management in public institutions. The initial stage of the project, a 2-day intensive seminar, was held in person at the State Examination Center on December 10-11, 2025. The next meetings planned within the project are planned to continue in the coming months.